fallback

Дневната търговия е повече хазарт, отколкото инвестиция

Дългосрочните вложения са по-добър залог за повечето хора

15:18 | 21.03.21 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Неотдавна направих нещо, което правя много рядко. Гледах футболен мач на живо по телевизията, пише Клеър Барет за Financial Times.

Моят съпругът и доведените ми деца са запалянковци, но аз така и не прихванах. Обикновено се качвам на горния етаж и чета, когато вървят мачовете, но след като инвестирах 300 паунда в чифт безжични слушалки, потискащи външния шум, вече можем спокойно да съжителстваме на един диван.

И така, защо си промених отношението към футбола? Отговорът е в нарастващият ми интерес към трейдърските платформи, спонсорските им сделки с футболни клубове и разрастващото се тяхно присъствие в свързаната със спорт телевизионна реклама.

Една от най-големите промени в личните финанси по време на пандемията е огромният ръст на инвестициите и дневната търговия по целия свят, особено сред младите хора.

В Обединеното кралство всеки десети инвеститор днес е започнал през последната година, според проучване на потребителския уебсайт Boring Money. То установява, че новодошлите са на средна възраст около 30 години и почти две трети от тях са мъже. Отегчени, стоящи вкъщи и неспособни да харчат пари, изглежда, че те са щастливи да поемат рискове, като по този начин са благодатен пазар за трейдърските платформи.

Наскоро срещнах 19-годишния Рос, който търгува през цялата пандемия, яхвайки вълната GameStop (веригата за продажба на видеоигри, чиито акции се изстреляха след мания сред дребните инвеститори – бел. ред.)

Подтикван от форумите в социалните мрежи и от видеоклипове за търговия, неговият връх е спечелването на 230 паунда за около пет минути, търгувайки акции на американския кинооператор AMC. Но не сле дълго Рос открива, че може да загуби пари също толкова бързо, когато котираната на Nasdaq компания Genius Brands се срива, изтривайки една четвърт от портфолиото му. Уф.

Той се успокоява, че в по-нормални времена просто би могъл лесно да издуха парите в незабравима нощ навън. Но той също така се замисля дали има нещо друго в инвестиранете от правенето на високорискови залози върху бързо движещи се акции.

С удоволствие обсъдих това с него и Рос реши да инвестира дългосрочно 90% в акции, като запази 10% за по-рискови сделки.

За младите хора, които се страхуват, че Covid-19 ги е лишил от финансово бъдеще, потенциалът да спечелят много пари бързо с рисков залог върху акции, валута или криптовалути има силна привлекателност.

Всеки познава някой, който се хвали, че е направил пари по този начин. В социалните мрежи има изобилие от реклами, които те карат да се страхуваш, че изпускаш, включително видеоклипове на млади трейдъри, които се фукат колко са спечелили. Те рядко признават, че губят пари, освен ако това не е последвано от разкриване на още по-голяма печалба.

Под мотото „само веднъж се живее” се залага по-голямата част от сметката на една сделка.

Рос никога не го е правил („това наистина е просто хазарт“). Въпреки това начинът, по който описва сделките, които са накарали сърцето му да бие, докато обзет наблюдава движението на пазара в продължение на осем часа, показва колко пристрастяваща и формираща навици може да бъде тази високорискова търговия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:06 | 13.09.22 г.
fallback